Csak egyetlen Isten létezik, és a neve Halál. A halálnak csak egyetlen dolgot mondunk: "Ne ma!"
Számos különböző vallás és hit tarkítja a Trónok Harcát. A felsorolás és ismeretterjesztés nem teljes, akadnak olyan hitek, amik csak pár szó erejéig kerülnek említésre, amiket csak egy bizonyos kis közegek kedvelnek. Ide a nagyobb, főbb hitek kerültek
Westeros-i vallások
Essos-i vallások
A Hét Hite tekinthető Westerosban az államvalásnak. Aegon hódítása előtt mint egy hatezer évvel alakult ki. A történet szerint az akkor még Essos földjén élő népnek megjelent a Hét inkarnációja, akik pedig ledobva régi vallásukat megtértek. Jelenleg Délen a legelterjedtebb, bár egyre nagyobb teret hódít magának Északon is. A Hét tulajdonképpen egyetlen istennek tekinthető (így a vallás a monoteizmus közé sorolható), akinek különböző élethelyzetekben különböző alakjához imádkoznak.
Az Atya tiszteletreméltó bíró. Rajzokon, metszeteken mérleggel szokás ábrázolni, nehéz döntések előtt imádkoznak hozzá.
Az Anya a gyermekáldás, család védelmének a jelképe. Gyermekáldásért, családi békéért szokás imádkozni hozzá.
A Kovács nevét hosszú és nehéz munka előtt szokták imába foglalni, hogy adjon erőt és kitartás a cél véghezviteléhez.
A Harcos nevéből eredendően főleg a katonaság, hadak, csaták istene. Győzelemért, dicső harcért szokás imádkozni hozzá.
A Szűz a fiatal leányok fő ima témája. Ártatlanság jelképe, tisztaságért és ártatlanságuk megtartásáért szokás imádkozni hozzá.
A Vénasszony a bölcsességet, tudást jelképezi. Képeken ráncos öregasszonynak ábrázolják, akit az élet többször megtört már. Sorsfordító helyzetben hívják segítségül.
Az Idegen a Halált személyesíti meg. A többivel ellentétben neki nincs arca, így oltára sem.
A vallás szervezetének felépítése
Papokból (septonok) és papnőkből(septák) áll a köznép szolgálatára. Felavatásukkor szüzességi fogadalmat kell tenniük és a családnevüket - ha volt - hátra kell hagyniuk. A Septonok hím jelképet ( Atya, Kovács, Harcos) jelenítik meg, míg a Septák a női oldalt (Anya, Szűz, Vénasszony). Vannak még a Csendes Nővérek, ők Az Idegen szolgálatában állnak, és felavatásukkor némasági fogadalmat is tesznek. A holtakat ők készítik elő az utolsó útjukra. Leghívebbek-nek hívjuk a legelkötelezettebbeket, akik a főtanácsot látják el. Vezetőjük a Fősepton, akit maguk közül választanak, és haláláig a tisztségének él, címén kell szólítani.
A Vallás központja Királyvárban található, a Baelor Nagy Szentélyében, míg a Fősepton Visenya Hegyén lévőben tölti tisztségét. A legtöbb Septon és Septa szentélyben(sept) élnek, de gyakran városokban, falukban töltik be tisztségüket.
A Hét Hitének tanításai alapvetően befolyásolják Westeros jogrendszerét. A Hit tiltja a szerencsejátékot, a vérfertőzést, rossz szemmel nézi a fattyak nemzését és a rokongyilkosságot. A Hét Hitének egy érdekes – valószínűleg az andal hódítók idejéből megmaradt – szokása az istenítélet, vagyis a küzdelem általi ítélet hagyománya. A megvádoltnak joga van ártatlanságát párviadalban megvédeni, ekkor a jelen lévő septon megáldja a fegyvereket, és imádkozik a Héthez, hogy a küzdelem szolgáltasson igazságot a feleknek. Ha a vádlott a párviadalban győz, azonnal szabadon engedik.
Septonok áldják meg és kenik fel az ünnepélyes keretek között lovaggá ütött fegyvernököket is, a szertartás közben hét olajjal kenik meg és emlékeztetik őket, hogy lovagként fegyverük a Hét Hitét szolgálja.
A mennyegzői szöveg, ha ezt a hitet követi a pár:
A Hét színe előtt összekötöm ezt a két lelket, egyesítve őket az örökkévalóságig. Nézzetek egymásra, és mondjátok az esküt! Apa, Kovács, Harcos, Anya,Szűz, Vénasszony, Idegen. Az övé vagyok, ő pedig az enyém...a mai naptól az utolsóig.
A Régi istenek Westeros ősi vallása, hívői az Erdő Gyermekei. Andalok hódításakor az Elsők áttérítették az új hitre az embereket, de még így is akadnak olyan kisebb faluk, családok akik még a régi hitet követik.
A Régi Istenek megfoghatatlanok, még a számukat sem tudni, emiatt politeizmus a vallási meghatározásuk. Úgy hiszik, hogy Az Istenek mindenhol ott vannak, kőben, fákban és állatokban a szellemük. Nekik nincs úgy szentélyük, mint A Hét hite vallást követő emereknek. Viszont vannak Istenerdőik bizonyos háza területén, aminek közepén mindig egy varsfa áll, amibe arcot véstek vélhetően az Erdő Gyermekei, ezt a fát szívfának is nevezik. Mennyegzők eskű letétele, vagy az Éjjeli Őrség esküjének szövegét is előtte szokás elmondani.
Ami halott, nem halhat meg többé, de felkél, keményebben és erősebben.
A Vízbefúlt Isten a Vas-Szigeti nép elfogadott monotesita vallása. Westeros harmadik legnagyobb vallása. Hitük erősen kötődik a tengerhez, vízhez (keresztléshez hasonló felavatásuk is van). Életmódjukhoz hozzá tartozik a kalózkodás, lopá, bitorlás és az erősza. Ezeket az Istenük elnézi, sőt, elvárja.
Avatási szövegük
– Isten Urunk, ki megfúltál értünk, add, hogy szolgád, Meldred újjászülessen a tengerből! Áldd meg őt sóval, áldd meg kővel, áldd meg acéllal! – A víz végigcsorgott Merlyn kövér arcán, benedvesítette a szakállát és rókaprém pelerinjét. – Ami halott, nem halhat meg többé, de felkél, keményebben és erősebben.
- R'hllor, jöjj el hozzánk a sötétségbe! [...] Fény Ura, neked ajánljuk e hamis isteneket, ezt a hetet, amely egy, s aki maga az ellenség. Vidd őket, és vesd ránk fényedet, mert az éj sötét, és tele van iszonyattal!
A Fény Ura más néven R'hllor, Vörös Isten. A Szabad városok legelterjedtebb hite, de Westeros-ban kevesen ismerik. Hitük szerint egy igaz Isten van, a többi hamis, és mint az ellenségeik csak démoni játékszerek amit és akit R'hllor legyőz majd. Papságuk a Vörös Papok és Papnők, nincs nemi megkülönböztetés, jelképe pedig a lángoló szív.
Imádságukhoz tűzre van szükség, ennek eredete mindegy, lehet az egy fáklya, vagy egy tábor tűz. Úgy hiszik, ha elég erősen figyelik a lángokat látomásaik lehetnek. Az Úr a tűz, hő, meleg, étel és az élet. Minden ami élhető.
Csak egyetlen Isten létezik, és a neve Halál. A halálnak csak egyetlen dolgot mondunk: "Ne ma!"
Halál a szabad város, Braavos hite. A sorozatban Syrio Forel segít betekinteni a hitébe, mikor Aryát tanítja harcolni ("Táncolni"). Hitük szerint egy Isten van, aki azonban számtalan arcot képes felölteni, így lehet, hogy más régióban más nevet és történetet kapott, de ugyan arról az Istenről szólnak.
Anha aqorisok chiories mori, vazzafrok YAL mori, ma afichak vojjor samva Vaesaan Dothrak!
A Nagy Csődör dothraki vallás, ami jól mutatja a lovak iránti elkötelezettségüket. Nem kifejezetten egyisten hitűek, mivel elfogadják más Isten létezését, éppen csak a sajátjukat tartják a legerősebbnek. Úgy hiszik, hogyha más ember által felhúzott bálványt elpusztítanak, akkor azzal az adott Istennek is véget vethetnek.
Haláluk után a testüket elégetik, hogy hamukét az égen a Nagy Csődör khalasar tagja lehessen a csillagok között. Az egyik legnagyobb szégyen, ha a holtestet nem égetheti el a család, vagy a khalasar. A másik pedig ha az embert lefejezik, vagy feldarabolják ahogyan az állatokat szokták. Rettegnek és undorodnak a rothadástól,vagy, hogy rovarok bomlasszák el a testet. Úgy hiszik, hogy Hold egy istennő és párja a nap. A gyermek a Nagy Csődör áldása.
Szent városuk Vaes Dothrak. Itt tilos másik ember vérét ontani, fegyvert viselni. Azonban az ölés nem ritka ([...] Jhogo mesélte. Néhány kereskedővel eunuchok utaznak, nagydarab fickók, akik selyemzsinórral fojtják meg a tolvajokat. Úgy nem folyik vér, az istenek nem haragszanak meg. [...]) A dothrakiak vallása ezen kívül nem tartalmaz megkötést, így az ölés, fosztogatás, rabszolgatartás, vagy az erőszakolás sem tilos, azonban a vérmágia az.
Esküvőjük egy egész napos esemény, ahol a pár fogadja az ajándékokat. Az esküvő legalább három haláleset nélkül unalmasnak számít. Gyakran a pár előtt történnek a vad orgiák, vagy a lefejezések.
Számukra a magánélet, mint olyan szinte nem létezik. Mivel életük nagy részét lovaglással töltik, így szinte minden fontosabb esemény is ott esik meg. Például a nászéjszakán a khal és a khalessi előrelovagolva a khalasar előtt, a nyílt síkságon hálják el az esküvőt. Az arának rituálisan egy csődör szívét nyersen kellett megennie a szent városban a khalasar előtt. A csődör szíve erőssé, gyorssá és rettenthetetlenné teszi a fiát, legalábbis így tartották a dothrakik, de csak akkor, ha az anya meg tudta enni az egészet. Ha fuldokolni kezdett a vértől vagy visszaöklendezte a húst, az előjelek kevésbé voltak biztatók: a gyermek halva születhet, vagy gyenge lesz, torz, esetleg lány.
Egy dothraki hajának hossza a férfi bátorságát mutatja. Mikor egy dothraki legyőzi a másikat levágja a hajfonatát a lehető legrövidebbre.
Lhazareen vagyis a Nagy Pásztor népe. Juh tenyésztéssel foglalkoznak. Hitük szerint minden ember a Nagy Pásztor alá tartozik, így a gyógyítók minden emberen segítenek, még az ellenségen is. Vezetőjük a papnők. Azonban nem lenne helyes a jóságat hírdeni:
[...] - Három lovas hágott meg, nem úgy, ahogy egy férfi meghág egy asszonyt, hanem hátulról, ahogy a kan kutya meghágja a szukát. A negyedik volt bennem, amikor arra jöttél. Akkor tehát hogyan mentettél meg? Láttam, ahogy leég az istenem háza, ahol számtalan jó embert gyógyítottam meg. Felgyújtották az otthonomat is, az utcán pedig halmokban álltak a fejek. Láttam a pék fejét, aki a kenyeremet sütötte. Láttam egy fiú fejét, akit alig három hónapja gyógyítottam ki a vaklázból. Hallottam, hogy sírnak a gyermekek, amikor a lovasok ostorral elhajtották őket. Mondd el megint, mit is mentettél meg! [...]
|